AVX Corporation 1206YG225ZAT2A
1206YG225ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YG225ZAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
1206YG225ZAT2A.pdf
Availability of 1206YG225ZAT2A
QUANTITY
1206YG225ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YG225ZAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YG225ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YG225ZAT2A
Related Links1206YG2, 1206YG225ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YG225ZAT2A Details Description
Related parts for 1206YG225ZAT2A
MODULE POWER ENTRY SNAPIN SW 2A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
MCP1.5K, SEAL, AWG16 datasheet.pdf
IC LIU E1 SGL 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 220-225MHZ BN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC REMOTE KEYLESS ENTRY 24HVQFN datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP PHEMT 2W 32QFN datasheet.pdf