AVX Corporation 1206YG335ZAT4A
1206YG335ZAT4A picture photo
Mfg. Part Number
1206YG335ZAT4A
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
1206YG335ZAT4A.pdf
Availability of 1206YG335ZAT4A
QUANTITY
1206YG335ZAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YG335ZAT4A
Internal Part NumberEIS-1206YG335ZAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YG335ZAT4A
Related Links1206YG3, 1206YG335ZAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YG335ZAT4A Details Description
Related parts for 1206YG335ZAT4A
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOP datasheet.pdf
CONN DB37 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf