AVX Corporation 1206ZG475ZAT4A
1206ZG475ZAT4A picture photo
Mfg. Part Number
1206ZG475ZAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1206
Datasheet Download
1206ZG475ZAT4A.pdf
Availability of 1206ZG475ZAT4A
QUANTITY
1206ZG475ZAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206ZG475ZAT4A
Internal Part NumberEIS-1206ZG475ZAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206ZG475ZAT4A
Related Links1206ZG4, 1206ZG475ZAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206ZG475ZAT4A Details Description
Related parts for 1206ZG475ZAT4A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 30V datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 45A TO247 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 53MM datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf