| Internal Part Number | EIS-1210-1S-400 | |
| Featured Product | AC Surge Protective Devices | |
| Standard Package | 8 | |
| Category | Line Protection, Distribution, Backups | |
| Family | Power Distribution, Surge Protectors | |
| Series | 1210 | |
| Type | - | |
| Mounting Type | DIN Rail | |
| AC Outlets | - | |
| Energy | - | |
| Cord Length | - | |
| Overload Protection | None | |
| Media Lines Protected | - | |
| Connector - AC Input | - | |
| Connector - AC Output | - | |
| Current - Max | - | |
| Voltage - Input | 400V | |
| Approvals | CE, CSA, UL | |
| Features | - | |
| Housing Material | Plastic | |
| Region Utilized | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1210-1S-400 | |
| Related Links | 1210-, 1210-1S-400 Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | LM3679TLX-1.8/NOPB | IC REG BCK 1.8V 0.35A SYNC 5USMD | datasheet.pdf | |
 | NTHS1006N01N3002JE | THERMISTOR NTC 30K OHM 5% 1006 | datasheet.pdf | |
 | LAN8820-ABZJ-TR | TXRX ETHERNET 54VQFN | datasheet.pdf | |
 | 833-87-032-10-457101 | Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |