API Delevan 1210-820J
1210-820J picture photo
Mfg. Part Number
1210-820J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82NH 551MA 400 MOHM
Datasheet Download
1210-820J.pdf
Availability of 1210-820J
QUANTITY
1210-820J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210-820J
Internal Part NumberEIS-1210-820J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating551mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant625MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210-820J
Related Links1210, 1210-820J Datasheet, API Delevan Distributor
1210-820J Details Description
Related parts for 1210-820J
IC OPAMP GP 152KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2924 datasheet.pdf