AVX Corporation 12101A242JAT2A
12101A242JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A242JAT2A
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A242JAT2A.pdf
Availability of 12101A242JAT2A
QUANTITY
12101A242JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A242JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A242JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A242JAT2A
Related Links12101A2, 12101A242JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A242JAT2A Details Description
Related parts for 12101A242JAT2A
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT VPOL OMNIDIR 8DBI N MALE datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 4X90" A VFN datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf