AVX Corporation 12101A272KAT2A
12101A272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A272KAT2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A272KAT2A.pdf
Availability of 12101A272KAT2A
QUANTITY
12101A272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A272KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A272KAT2A
Related Links12101A2, 12101A272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A272KAT2A Details Description
Related parts for 12101A272KAT2A
CONN HEADER RTANG 8POS PCB TIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
33UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf
220UF 400V 35X30MM 105C 5000H datasheet.pdf