AVX Corporation 12101A272KAT2A
12101A272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A272KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A272KAT2A.pdf
Availability of 12101A272KAT2A
QUANTITY
12101A272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A272KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A272KAT2A
Related Links12101A2, 12101A272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A272KAT2A Details Description
Related parts for 12101A272KAT2A
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD523 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf