AVX Corporation 12101C102KAT2A
12101C102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C102KAT2A.pdf
Availability of 12101C102KAT2A
QUANTITY
12101C102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C102KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C102KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C102KAT2A
Related Links12101C1, 12101C102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C102KAT2A Details Description
Related parts for 12101C102KAT2A
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 30A 125VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
RES 538.97 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 51POS .3MM datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 140POS 0.8MM datasheet.pdf