AVX Corporation 12101C104JAT4P
12101C104JAT4P picture photo
Mfg. Part Number
12101C104JAT4P
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C104JAT4P.pdf
Availability of 12101C104JAT4P
QUANTITY
12101C104JAT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C104JAT4P
Internal Part NumberEIS-12101C104JAT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C104JAT4P
Related Links12101C1, 12101C104JAT4P Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C104JAT4P Details Description
Related parts for 12101C104JAT4P
SHIELD BAG 10X24" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE STD DMI datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 221 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DISPL 7SEG 590NM YW 1DIG 0.4 TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf