AVX Corporation 12101C105K4Z2A
12101C105K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C105K4Z2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C105K4Z2A.pdf
Availability of 12101C105K4Z2A
QUANTITY
12101C105K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C105K4Z2A
Internal Part NumberEIS-12101C105K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C105K4Z2A
Related Links12101C1, 12101C105K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C105K4Z2A Details Description
Related parts for 12101C105K4Z2A
MODULE SDRAM DDR 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
EXTENDER VOLUME CONTROL .687" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEMI-FLUSH 5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf