AVX Corporation 12101C123JAT2A
12101C123JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C123JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C123JAT2A.pdf
Availability of 12101C123JAT2A
QUANTITY
12101C123JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C123JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C123JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C123JAT2A
Related Links12101C1, 12101C123JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C123JAT2A Details Description
Related parts for 12101C123JAT2A
IDC CABLE - MKR26K/MC26F/MCE26K datasheet.pdf
IC PLD 5NS 20PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 48V datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 8.1X406.4MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDTX2 1A 28V datasheet.pdf
CONN HDR 144POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf