AVX Corporation 12101C683MAZ2A
12101C683MAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C683MAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C683MAZ2A.pdf
Availability of 12101C683MAZ2A
QUANTITY
12101C683MAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C683MAZ2A
Internal Part NumberEIS-12101C683MAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C683MAZ2A
Related Links12101C6, 12101C683MAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C683MAZ2A Details Description
Related parts for 12101C683MAZ2A
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 16MA 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM GRAY datasheet.pdf