AVX Corporation 12101J100CBTTR
12101J100CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12101J100CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 100V 1210
Datasheet Download
12101J100CBTTR.pdf
Availability of 12101J100CBTTR
QUANTITY
12101J100CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101J100CBTTR
Internal Part NumberEIS-12101J100CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101J100CBTTR
Related Links12101J1, 12101J100CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101J100CBTTR Details Description
Related parts for 12101J100CBTTR
CONN HEADER VERT .100 9POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
ASSEMBLY,HANDLE,MEP datasheet.pdf
PATCH CABLE datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 16SEG AMBR CATHODE datasheet.pdf