AVX Corporation 12101K6R2CBTTR
12101K6R2CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12101K6R2CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 6.2PF 100V 1210
Datasheet Download
12101K6R2CBTTR.pdf
Availability of 12101K6R2CBTTR
QUANTITY
12101K6R2CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101K6R2CBTTR
Internal Part NumberEIS-12101K6R2CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101K6R2CBTTR
Related Links12101K6, 12101K6R2CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101K6R2CBTTR Details Description
Related parts for 12101K6R2CBTTR
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256-BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf