AVX Corporation 12101U181FAT9A
12101U181FAT9A picture photo
Mfg. Part Number
12101U181FAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U181FAT9A.pdf
Availability of 12101U181FAT9A
QUANTITY
12101U181FAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U181FAT9A
Internal Part NumberEIS-12101U181FAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U181FAT9A
Related Links12101U1, 12101U181FAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U181FAT9A Details Description
Related parts for 12101U181FAT9A
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES .20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 97.6 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OVP/OCP ADJ PROTECT 14TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.85" DIA BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf