AVX Corporation 12101U270JAT9A
12101U270JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
12101U270JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U270JAT9A.pdf
Availability of 12101U270JAT9A
QUANTITY
12101U270JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U270JAT9A
Internal Part NumberEIS-12101U270JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U270JAT9A
Related Links12101U2, 12101U270JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U270JAT9A Details Description
Related parts for 12101U270JAT9A
CAP TANT 0.68UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS34A/ AE34M / ASS34 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS W/O POST SMD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf