AVX Corporation 12101U2R2CAT2A
12101U2R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U2R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U2R2CAT2A.pdf
Availability of 12101U2R2CAT2A
QUANTITY
12101U2R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U2R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U2R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U2R2CAT2A
Related Links12101U2, 12101U2R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U2R2CAT2A Details Description
Related parts for 12101U2R2CAT2A
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
DIE RD 1.500 RADIO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BLACK TRANSFER RIBBON 1" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DCPT-39/13-45-SP datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf