AVX Corporation 12101U401JAT2A
12101U401JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U401JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 400PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U401JAT2A.pdf
Availability of 12101U401JAT2A
QUANTITY
12101U401JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U401JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U401JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U401JAT2A
Related Links12101U4, 12101U401JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U401JAT2A Details Description
Related parts for 12101U401JAT2A
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC GYROSCOPE YAW RATE 32CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf