AVX Corporation 12102A102JAT2A
12102A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A102JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A102JAT2A.pdf
Availability of 12102A102JAT2A
QUANTITY
12102A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A102JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A102JAT2A
Related Links12102A1, 12102A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A102JAT2A Details Description
Related parts for 12102A102JAT2A
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 11.94MM datasheet.pdf
TABLE RUNNER ESD GRAY 4'X50' datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 456PBGA datasheet.pdf
1016 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A LPT datasheet.pdf