AVX Corporation 12102A152FAT2A
12102A152FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A152FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A152FAT2A.pdf
Availability of 12102A152FAT2A
QUANTITY
12102A152FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A152FAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A152FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A152FAT2A
Related Links12102A1, 12102A152FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A152FAT2A Details Description
Related parts for 12102A152FAT2A
IC CTLR DDR/PWM DUAL HE 28TSSOP datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.4V 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BATT LITH COIN 3V 23MM VERT datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RAIL TERMINAL TAG 1K PER PACK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.3A 1212-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf