AVX Corporation 12102A182JAT2A
12102A182JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A182JAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A182JAT2A.pdf
Availability of 12102A182JAT2A
QUANTITY
12102A182JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A182JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A182JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A182JAT2A
Related Links12102A1, 12102A182JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A182JAT2A Details Description
Related parts for 12102A182JAT2A
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 80POS 1.27MM datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-12V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1611 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf