AVX Corporation 12102A182KAT2A
12102A182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A182KAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A182KAT2A.pdf
Availability of 12102A182KAT2A
QUANTITY
12102A182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A182KAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A182KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A182KAT2A
Related Links12102A1, 12102A182KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A182KAT2A Details Description
Related parts for 12102A182KAT2A
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 32.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.17A 83 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SW SPDT SP3625 FOR CAM TMR datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 120POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf