AVX Corporation 12102A222GAT2A
12102A222GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A222GAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A222GAT2A.pdf
Availability of 12102A222GAT2A
QUANTITY
12102A222GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A222GAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A222GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A222GAT2A
Related Links12102A2, 12102A222GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A222GAT2A Details Description
Related parts for 12102A222GAT2A
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
RF COAX CABLE EZEE 18 GHZ 60" datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf