AVX Corporation 12102A471JAT2A
12102A471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102A471JAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102A471JAT2A.pdf
Availability of 12102A471JAT2A
QUANTITY
12102A471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102A471JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102A471JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102A471JAT2A
Related Links12102A4, 12102A471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102A471JAT2A Details Description
Related parts for 12102A471JAT2A
CONN PLUG 4POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
TRANSDUCER 250# PRES 1-5V datasheet.pdf
SWITCH SPST 9 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOD PIM DSPIC33EP256MC506 INT OA datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 10DFN datasheet.pdf