AVX Corporation 12102C103JAT2A
12102C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102C103JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1210
Datasheet Download
12102C103JAT2A.pdf
Availability of 12102C103JAT2A
QUANTITY
12102C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102C103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102C103JAT2A
Related Links12102C1, 12102C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102C103JAT2A Details Description
Related parts for 12102C103JAT2A
JUMPER-H2730TR/C2016L/H2730TR 3" datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHM TRIG 14SOIC datasheet.pdf
IC QUAD SPST ANALOG SW 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 16LGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf