AVX Corporation 12102U111GAT2A
12102U111GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U111GAT2A
Brief Description
CAP CER 110PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U111GAT2A.pdf
Availability of 12102U111GAT2A
QUANTITY
12102U111GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U111GAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U111GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U111GAT2A
Related Links12102U1, 12102U111GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U111GAT2A Details Description
Related parts for 12102U111GAT2A
CAP THIN FILM 27PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf