AVX Corporation 12102U121GAT2A
12102U121GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U121GAT2A
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U121GAT2A.pdf
Availability of 12102U121GAT2A
QUANTITY
12102U121GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U121GAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U121GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U121GAT2A
Related Links12102U1, 12102U121GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U121GAT2A Details Description
Related parts for 12102U121GAT2A
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf