AVX Corporation 12102U121JAT2A
12102U121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U121JAT2A.pdf
Availability of 12102U121JAT2A
QUANTITY
12102U121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U121JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U121JAT2A
Related Links12102U1, 12102U121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U121JAT2A Details Description
Related parts for 12102U121JAT2A
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 4.8MM TRM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
COAX CABLE-DATA BUS datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
Low Cost 225 MHz 16 X 16 Crosspoint Switches IC datasheet.pdf