AVX Corporation 12102U201JAT2A
12102U201JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U201JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U201JAT2A.pdf
Availability of 12102U201JAT2A
QUANTITY
12102U201JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U201JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U201JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U201JAT2A
Related Links12102U2, 12102U201JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U201JAT2A Details Description
Related parts for 12102U201JAT2A
RES 22 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf