AVX Corporation 12102U3R3BAT2A
12102U3R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U3R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U3R3BAT2A.pdf
Availability of 12102U3R3BAT2A
QUANTITY
12102U3R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U3R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U3R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U3R3BAT2A
Related Links12102U3, 12102U3R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U3R3BAT2A Details Description
Related parts for 12102U3R3BAT2A
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
LED 7-SEG CC RED RHDP 10PIN .3" datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 50POS PLASTIC datasheet.pdf
BOARD EVAL AUDIO BLACKFIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 400MA AC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 7.4UH 6.9A 17.7 MOHM datasheet.pdf