AVX Corporation 12103D106MAT2A
12103D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103D106MAT2A
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
12103D106MAT2A.pdf
Availability of 12103D106MAT2A
QUANTITY
12103D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-12103D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103D106MAT2A
Related Links12103D1, 12103D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103D106MAT2A Details Description
Related parts for 12103D106MAT2A
BIT TRI-WING SZ1 0.98" 2/PK datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSO+ datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ROUND SPACER M9 NYLON 1/16" datasheet.pdf
UNIMARKER SANITARY 172 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf