AVX Corporation 12103D225KAT2A
12103D225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103D225KAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
12103D225KAT2A.pdf
Availability of 12103D225KAT2A
QUANTITY
12103D225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103D225KAT2A
Internal Part NumberEIS-12103D225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103D225KAT2A
Related Links12103D2, 12103D225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103D225KAT2A Details Description
Related parts for 12103D225KAT2A
IC REG BCK BST ADJ 0.6A DL 10DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A TO262-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 24 OHM SMD datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 30V DO-214AA datasheet.pdf