AVX Corporation 12105A392FAT2A
12105A392FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105A392FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
12105A392FAT2A.pdf
Availability of 12105A392FAT2A
QUANTITY
12105A392FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105A392FAT2A
Internal Part NumberEIS-12105A392FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105A392FAT2A
Related Links12105A3, 12105A392FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105A392FAT2A Details Description
Related parts for 12105A392FAT2A
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 10A TO-252 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 07VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING SLATE 25' datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 3/4" datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf