AVX Corporation 12105A472JAT2A
12105A472JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105A472JAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
12105A472JAT2A.pdf
Availability of 12105A472JAT2A
QUANTITY
12105A472JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105A472JAT2A
Internal Part NumberEIS-12105A472JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105A472JAT2A
Related Links12105A4, 12105A472JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105A472JAT2A Details Description
Related parts for 12105A472JAT2A
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN MD AD LGY(6=6') datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 20 datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PLL 48-LFCSP datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO TNC JACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 1.11 OHM datasheet.pdf