AVX Corporation 12105C104JAZ2A
12105C104JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C104JAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C104JAZ2A.pdf
Availability of 12105C104JAZ2A
QUANTITY
12105C104JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C104JAZ2A
Internal Part NumberEIS-12105C104JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C104JAZ2A
Related Links12105C1, 12105C104JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C104JAZ2A Details Description
Related parts for 12105C104JAZ2A
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL STATIC SHFT REG 16SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
SIGNAL CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 85MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V DO213AB datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
1500UF 63V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf