AVX Corporation 12105C394JAJ2A
12105C394JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C394JAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C394JAJ2A.pdf
Availability of 12105C394JAJ2A
QUANTITY
12105C394JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C394JAJ2A
Internal Part NumberEIS-12105C394JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C394JAJ2A
Related Links12105C3, 12105C394JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C394JAJ2A Details Description
Related parts for 12105C394JAJ2A
IC MOSFET LS DRIVER DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 12POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf