AVX Corporation 12105G224ZAT2A
12105G224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105G224ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 1210
Datasheet Download
12105G224ZAT2A.pdf
Availability of 12105G224ZAT2A
QUANTITY
12105G224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105G224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12105G224ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105G224ZAT2A
Related Links12105G2, 12105G224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105G224ZAT2A Details Description
Related parts for 12105G224ZAT2A
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 240V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 42X42X7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf