AVX Corporation 12105G224ZAT2A
12105G224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105G224ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 1210
Datasheet Download
12105G224ZAT2A.pdf
Availability of 12105G224ZAT2A
QUANTITY
12105G224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105G224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12105G224ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105G224ZAT2A
Related Links12105G2, 12105G224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105G224ZAT2A Details Description
Related parts for 12105G224ZAT2A
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32MLPQ datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
24+24 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SENSOR PRES 16MBAR GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf