AVX Corporation 12105J0R3ABTTR
12105J0R3ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
12105J0R3ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 1210
Datasheet Download
12105J0R3ABTTR.pdf
Availability of 12105J0R3ABTTR
QUANTITY
12105J0R3ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105J0R3ABTTR
Internal Part NumberEIS-12105J0R3ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105J0R3ABTTR
Related Links12105J0, 12105J0R3ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105J0R3ABTTR Details Description
Related parts for 12105J0R3ABTTR
IC DUAL LVDS TRANS/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 8POS FMALE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 2.5V OUT SIP VERT datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 300MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-24VOU datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 240VAC 28VDC datasheet.pdf