AVX Corporation 12105J0R7ABTTR
12105J0R7ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
12105J0R7ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 1210
Datasheet Download
12105J0R7ABTTR.pdf
Availability of 12105J0R7ABTTR
QUANTITY
12105J0R7ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105J0R7ABTTR
Internal Part NumberEIS-12105J0R7ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105J0R7ABTTR
Related Links12105J0, 12105J0R7ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105J0R7ABTTR Details Description
Related parts for 12105J0R7ABTTR
CAP FILM 2UF 5% 180VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SYNC BUCK CTRLR DUAL 30-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf