AVX Corporation 12107A101KAT2A
12107A101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12107A101KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1210
Datasheet Download
12107A101KAT2A.pdf
Availability of 12107A101KAT2A
QUANTITY
12107A101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12107A101KAT2A
Internal Part NumberEIS-12107A101KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12107A101KAT2A
Related Links12107A1, 12107A101KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12107A101KAT2A Details Description
Related parts for 12107A101KAT2A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-MSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MODEM SOCKET GPRS QUAD-BAND GSM datasheet.pdf
PROBE THERMOCOUPLE J-TYPE 400C datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 140A SP6-P datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS SMT datasheet.pdf