TE Connectivity Measurement Specialties 1210A-002D-3S
1210A-002D-3S picture photo
Mfg. Part Number
1210A-002D-3S
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE
Datasheet Download
1210A-002D-3S.pdf
Availability of 1210A-002D-3S
QUANTITY
1210A-002D-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210A-002D-3S
Internal Part NumberEIS-1210A-002D-3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure2 PSI (13.79 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy-
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure6 PSI (41.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210A-002D-3S
Related Links1210A-, 1210A-002D-3S Datasheet, TE Connectivity Measurement Specialties Distributor
1210A-002D-3S Details Description
Related parts for 1210A-002D-3S
JUMPER-H1502TR/A3049N/H1500TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 57.875MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W UFRM datasheet.pdf