AVX Corporation 1210AA101KAT1A
1210AA101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210AA101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
1210AA101KAT1A.pdf
Availability of 1210AA101KAT1A
QUANTITY
1210AA101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AA101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210AA101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AA101KAT1A
Related Links1210AA1, 1210AA101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AA101KAT1A Details Description
Related parts for 1210AA101KAT1A
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 600VAC datasheet.pdf
UM 3624 WITH SPECIAL AMPHENOL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf