AVX Corporation 1210AA221KAJ1A
1210AA221KAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1210AA221KAJ1A
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
1210AA221KAJ1A.pdf
Availability of 1210AA221KAJ1A
QUANTITY
1210AA221KAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AA221KAJ1A
Internal Part NumberEIS-1210AA221KAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AA221KAJ1A
Related Links1210AA2, 1210AA221KAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AA221KAJ1A Details Description
Related parts for 1210AA221KAJ1A
OSC XO 4.9152MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
END BRACKET FOR 35 MM DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX W/EQ 3.3V 10.3GBPS 28MLF datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf