AVX Corporation 1210AA681KAT1A
1210AA681KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210AA681KAT1A
Brief Description
CAP CER 680PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
1210AA681KAT1A.pdf
Availability of 1210AA681KAT1A
QUANTITY
1210AA681KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AA681KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210AA681KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AA681KAT1A
Related Links1210AA6, 1210AA681KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AA681KAT1A Details Description
Related parts for 1210AA681KAT1A
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf