AVX Corporation 1210AC103KAT1A
1210AC103KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210AC103KAT1A
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
1210AC103KAT1A.pdf
Availability of 1210AC103KAT1A
QUANTITY
1210AC103KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AC103KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210AC103KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AC103KAT1A
Related Links1210AC1, 1210AC103KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AC103KAT1A Details Description
Related parts for 1210AC103KAT1A
PILOT LIGHT 6VAC LED SQUARE RED datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 9VDC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE-D1 20A T GL/GG 500VAC E16 datasheet.pdf