AVX Corporation 1210AC103MAT1A
1210AC103MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210AC103MAT1A
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
1210AC103MAT1A.pdf
Availability of 1210AC103MAT1A
QUANTITY
1210AC103MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AC103MAT1A
Internal Part NumberEIS-1210AC103MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AC103MAT1A
Related Links1210AC1, 1210AC103MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AC103MAT1A Details Description
Related parts for 1210AC103MAT1A
CONV DC-DC 12W +12V/-12V DUAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC COMP DUAL ULTRA-FAST 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MUX-REG 6BIT 2:1 ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 16.8 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V JB 0402 datasheet.pdf