AVX Corporation 1210CA102JAT9A
1210CA102JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1210CA102JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V NP0 1210
Datasheet Download
1210CA102JAT9A.pdf
Availability of 1210CA102JAT9A
QUANTITY
1210CA102JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210CA102JAT9A
Internal Part NumberEIS-1210CA102JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210CA102JAT9A
Related Links1210CA1, 1210CA102JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210CA102JAT9A Details Description
Related parts for 1210CA102JAT9A
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.09"L X 3.94"W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 50ppm 18pF 20 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 590MA 345 MOHM datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLD PTCHCBL CAT 5E 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf