AVX Corporation 1210GA121JAT1A
1210GA121JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210GA121JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 2KV NP0 1210
Datasheet Download
1210GA121JAT1A.pdf
Availability of 1210GA121JAT1A
QUANTITY
1210GA121JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210GA121JAT1A
Internal Part NumberEIS-1210GA121JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210GA121JAT1A
Related Links1210GA1, 1210GA121JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210GA121JAT1A Details Description
Related parts for 1210GA121JAT1A
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf